niedziela, 18 maja 2014

Puchar Niemiec i Puchar Anglii

Finały Pucharu Niemiec i Anglii rozstrzygnięte. W obu wypadkach do wyłonienia zwycięzców potrzebne były dogrywki.

W sobotni wieczór pierwsi do walki o trofeum stanęli piłkarze Arsenalu Londyn i Hull City AFC. Mecz rozegrano na Wembley Stadium w Londynie (89 345 widzów). Pierwsze 8 minut było popisem gry piłkarzy Hull. Strzały Chestera (rykoszet) i Daviesa zostały zamienione na gole. Arsenal w kilka minut znalazł się nad przepaścią. O dziwo zaledwie 9 minut później Cazorla z rzutu wolnego zmniejszył straty do 1:2. Pierwsza część spotkania zakończyła się bez zmiany wyniku. Druga połowa była pogonią Arsenalu za golem wyrównującym. Kanonierom udała się ta sztuka w 71 minucie - trafienie zanotował obrońca Arsenalu Koscielny. Po 90 minutach gry na tablicy widniał wynik 2:2, co wieszczyło dogrywkę. Arsenal postawił wszystko na jedną kartę i w 108 minucie cały zespół było o krok od podniesienia trofeum. Piłka po strzale Ramseya utkwiła w bramce Hull. Arsenal po 8 latach mógł świętować zdobycie trofeum. Dla bramkarza Arsenalu - Łukasza Fabiańskiego było to idealne pożegnanie z Kanonierami. Zwycięstwo w Pucharze Anglii udowodniło, że Wenger potrafi przygotować i natchnąć piłkarzy do gry.

Skrót i gole w meczu Arsenal - Hull:

W finale Pucharu Niemiec zmierzyły się dwie potęgi - Bayern Monachium i Borussia Dortmund. Mecz rozegrano na Olympiastadion w Berlinie (76 197 widzów). Rywalizacja Borussii i Bayernu była z goła odmienna. Piłkarze z Dortmundu zakładali wysoki pressing czym uniemożliwiali rozgrywania tiki-taki Monachijczykom. Bayern długo przygotowywał swoje akcje, Borussia starała się wywalczyć więcej na kontrach. Sytuacji do strzelenia goli z obu stron było po kilka. Gol w 90 minutach nie padł bo Neuer i Weidenfeller zamurowali bramki. Warte podkreślenia jest wybicie piłki przez Dantego z linii, bądź za linii bramkowej po strzale głową Hummelsa (media wskazują na zdjęcia i podzielają decyzję sędziego o braku gola, drudzy atakują arbitra o brak profesjonalizmu). Gdyby bramka została uznana, trofeum po regulaminowym czasie powędrował do Dortmundu. Dogrywka przyniosła zupełnie inny wynik. Po trafieniach Robbena i Mullera Bayern do Mistrzostwa Niemiec dołączył Puchar Niemiec. Mecz ten był ostatnim występem Roberta Lewandowskiego w barwach Borussii Dortmund. Gola nie strzelił, ale zaprezentował się z dobrej strony - odbierał piłkę, precyzyjnie podawał go kolegów. Za kilka tygodni nowym klubem Lewandowskiego będzie Bayern Monachium.