piątek, 20 czerwca 2014

Francja - Szwajcaria 5:2 MŚ 2014

W drugiej kolejce grupy E zmierzyły się zespoły Szwajcarii i Francji. Obie reprezentacje wygrały swoje wcześniejsze spotkania. Szwajcarzy pokonali Ekwador 2:1, a Francja - Honduras 3:0. Zwycięzca meczu Francja - Szwajcaria będzie już jedną nogą w 1/8 finału Mistrzostw Świata. Pierwsze 15 minut meczu było badaniem siebie nawzajem. Oba zespoły rozgrywały piłkę i czekały na ruch przeciwników. Mecz tak naprawdę zaczął się w 17 minucie. Centrę z rzutu rożnego wykorzystał Giroud i pewnie pokonał interweniującego Benaglię. Szwajcarzy nie zdążyli się otrząsnąć po stracie pierwszego gola, a kilkadziesiąt sekund później dostali drugi cios. Benzema obsłużył Matuidiego, który strzałem w krótki róg zaskoczył bramkarza Szwajcarii. Znakomitą sytuacją do podwyższenia wyniku był rzut karny. Faulowany Benzema podszedł do piłki, strzelił i nie zdobył gola. Benaglia obronił strzał (sprawdziło się to, że faulowany nie powinien wykonywać karnych). Francja dalej naciskała Szwajcarów i w 40 minucie wyprowadziła zabójczą kontrę. Giroud popędził na bramkę, podał wzdłuż do Valbueny, który dostawił tylko nogę i Francja na przerwę schodziła z trzy bramkowym prowadzeniem. Po przerwie trójkolorowi grali efektowanie na jeden kontakt i konstruowali co rusz groźne akcje. W 66 minucie Pogba popisał się precyzyjnym podaniem zewnętrzną stroną buta a czyhający w polu karnym Benzema wykończył akcje - umieścił piłkę pomiędzy nogami bramkarza Szwajcarii. Po trzech, a szczególnie czterech golach Francuzi nie zwalniali tempa. Wystarczyło siedem minut by Sissoko podwyższył po składnej akcji całego zespołu na 5:0. Rozluźnieni Francuzi zaczęli popełniać błędy w defensywie, co skrzętnie wykorzystali Szwajcarzy. w 81 minucie strzałem z rzutu wolnego gola zdobył Dzemaili (był to zarazem pierwszy gol na MŚ 2014 z rzutu wolnego). Błąd popełnił Benzema pozwalając przejść piłce przez mur. Gdy wydawało się, że mecz skończy się takim samym wynikiem jak spotkanie Holandii z Hiszpanią (5:1), Xhaka strzałem z pierwszej piłki zniwelował nieco porażkę Szwajcarów do 2:5. Jak dotąd był to mecz z największą liczbą goli (7). Szwajcarzy muszą zmobilizować się na ostatnie spotkanie z Hondurasem, by marzyć o dalszej grze w Mistrzostwach Świata. Rozpędzeni Francuzi grają efektownie i efektywnie. Popracują jeszcze nad defensywą to zostaną nowym Mistrzem Świata.